Doğalgaz tasarrufu için 25 yol

Doğalgaza gelen zammın gölgesinde faturalarınızı nasıl indireceksiniz? Doğalgaz fiyatları bugünden itibaren konutlarda %16.88, sanayide ise %18,77 oranında zamlandı. Peki, bu zammın gölgesinde faturanızı nasıl ucuzlatabilirsiniz? AKSAGAZ da doğalgazdan tasarruf etmek için bir öneri paketi açıkladı. İşte AKSAGAZ ’ın doğalgaz faturasını ucuzlatacak önerileri:

* EV ISITMASI

-Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.

-Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda gaz tüketiminiz optimize olacaktır.

-Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesi yetersiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.

-Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.

-Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.

-Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.

-Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.

-Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.

-Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.

-Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.

-Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

-Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.

-Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.

* SICAK SU

-Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır.

-Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız.

-Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız.

-Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.

-Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.

* OCAK VEYA FIRININ VERİMLİ KULLANILMASI -Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız.

-Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız. -Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız.

-Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız.

-Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz.

-Kullanılmayan ocak brülörlerini (gözlerini) kapatınız.

-Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz.

-Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.